Przedsiębiorstwo z Savigné-l’Évêque (Sarthe) we Francji nieustannie się rozwija. W 2023 roku firma Biodevas, specjalizująca się w biostymulatorach i fitogenicznych dodatkach paszowych dla rolnictwa, rozbudowuje swoje laboratorium. Nowa inwestycja Biodevas Laboratoires będzie kosztować ponad 2 miliony euro.
François Blua pełni funkcję dyrektora generalnego laboratoriów Biodevas od 12 lat. Firma tworzy rozwiązania dla rolników i hodowców, oparte na ekstraktach roślinnych.
Biodevas – Czym się zajmuje?
Laboratorium istnieje od 2005 roku, i jest zlokalizowane w Savigné-l’Évêque, we Francji. Zostało założone przez François Blua, obecnego dyrektora, i jego ojca. Głównym obszarem działania firmy jest tworzenie biostymulatorów i dodatków paszowych na bazie ekstraktów roślinnych.
„Całość procesu, czyli opracowywanie formuł preparatów oraz ich produkcja odbywa się w Sarthe. Nasze produkty są w 100% naturalne, a rośliny pochodzą w 90-95% z Francji” – wyjaśnia François Blua.
Co dokładnie produkuje laboratorium Biodevas?
Są to produkty „mające na celu poprawę wydajności zwierząt i roślin”. Dwa przykłady. W 2016 roku Biodevas opracował doustne rozwiązanie zapobiegające kulawiźnie krów. „Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu uzyskujemy 70-80% redukcji kulawizny” – zapewnia dyrektor.
Firma oferuje także alternatywny produkt do antybiotyku zakazanego w Unii Europejskiej, regulujący zaburzenia trawienne prosiąt. „To efekt wieloletnich badań i rozwoju. W 2022 roku otrzymaliśmy nagrodę za ten produkt na targach Space, międzynarodowym salonie hodowli w Rennes”.
Kim są klienci Biodevas?
Rolnicy, spółdzielnie, dystrybutorzy, weterynarze…
„Oferujemy rozwiązania dla bardzo wyspecjalizowanych upraw, takich jak ogrodnictwo, sadownictwo, winiarstwo, a także dla drobiu, przeżuwaczy i świń”
wyjaśnia François Blua.
„Współpracujemy dużo z przedstawicielami rolnictwa konwencjonalnego. Są oni coraz częściej pozbawieni dostępu do niektórych produktów chemicznych ze względu na presję konsumentów i potrzebują naturalnych rozwiązań”.
Firma Biodevas uzyskuje 50% swojego obrotu z eksportu i jest obecna w dwudziestu pięciu krajach, od Korei Południowej po Kanadę, przez Europę i Algierię.
Jakie są plany laboratorium?
Jest to głównie kontynuacja rozwoju za granicą. „Mamy osobę pracującą w Kostaryce od roku” – mówi dyrektor, który zwraca uwagę na nowe rynki w Ameryce Południowej.
Od dwóch lat Biodevas oferuje również nowe gamy produktów dla koni, psów i kotów. „W tym celu współpracujemy z szkołami weterynaryjnymi w Nantes i Tuluzie”.
Jaki jest cel inwestycji 2 miliony euro?
Środki sfinansują modernizację 180 m2 biur, i wybudowanie 800 m2 nowej hali produkcyjne. Prace powinny zakończyć się w pierwszym półroczu 2024 roku. Cel: „Dostosować się do naszego obecnego wolumenu sprzedaży, poprawić szybkość pakowania produktów i zyskać przestrzeń do lepszej organizacji magazynowania”. Powiększenie pozwoli na wsparcie „dwucyfrowego wzrostu sprzedaży rok do roku, którym możemy się od kilku lat” – dodaje François Blua.
To już czwarta rozbudowa w ciągu osiemnastu lat istnienia firmy z Savigné, która obecnie posiada hektar terenu inwestycyjnego.
Nowy start-up Theradev, stworzony przez Biodevas?
Theradev to projekt, który pojawił się w czerwcu 2021 roku. Firma jest powstała w inkubatorze przedsiębiorczości Mans Innovation. „Zajmując się Biodevas się pracami nad produktami dla zwierząt, zaczęliśmy się zastanawiać, co taki preparat mógłby przynieść w przypadku ludzi” – wyjaśnia François Blua.
Theradev współpracuje z uniwersyteckim szpitalem w Nantes. „Naszym celem jest opóźnienie lub ograniczenie wystąpienia cukrzycy. Przeprowadziliśmy przedkliniczne badania na myszach z bardzo obiecującymi wynikami” – entuzjastycznie opowiada przedsiębiorca. W czerwcu 2023 roku te wyniki zostały zaprezentowane w San Diego, USA, podczas kongresu naukowego poświęconego tej chorobie.
Startup zajmuje się również kwestią cholesterolu i nadciśnienia.
ActiBosca bez pozostałości biostymulator biostymulator roślin biostymulatory bor Certyfikacja europejska chelaty aminokwasowe choroby bakteryjne choroby grzybowe destresant ekologia fertygacja Green chicken herbicydy hodowla kurczaka bez antybiotyków innowacje jakość mc boron nawozy nawozy specjalistyczne nawożenie nawożenie sałaty nawożenie wapniem nawożenie ziemniaków nawóz dolistny nawóz krzem nawóz krzemowy pomidory poprawa plonu przymrozki rolnictwo zrównoważone rozsada rośliny zbożowe sałata stimix stres oksydacyjny uprawa uprawa sałaty uprawa szklarniowa uprawa winorośli winogrona wyniki doświadczeń ziemniaki zrównoważony rozwój